130 стаття КУпАП | Відповідальність

Cт.130. керування транспортним засобом в стані алкогольного сп’яніння

Відповідно до ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, – управління транспортними засобами особами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або під впливом ліків, що знижують увагу та реакцію, а також передача керування транспортом таким особам чи відмова від медогляду тягнуть за собою штраф 1000 нмдг для водіїв з позбавленням прав на рік та 1000 нмдг для інших.

Повторне таке порушення протягом року тягне за собою для водіїв штраф 2000 нмдг, позбавлення прав на 3 роки та вилучення транспорту або арешт на 10 діб з позбавленням прав на 3 роки та вилученням транспорту; для інших – штраф 2000 нмдг з вилученням транспорту або арешт на 10 діб з вилученням транспорту.

Якщо особа двічі на рік притягувалася за таке управління, відмову від огляду, для водіїв – штраф 3000 нмдг, позбавлення прав на 10 років та конфіскація транспорту або арешт на 15 діб з позбавленням прав на 10 років та конфіскацією транспорту; для інших – штраф 3000 нмдг з конфіскацією транспорту або арешт на 15 діб з конфіскацією транспорту.

Вживання водієм після ДТП алкоголю чи наркотиків до проходження огляду тягне за собою штраф 2000 нмдг чи арешт на 15 діб з позбавленням прав на 3 роки; для інших – штраф 2000 нмдг чи арешт на 15 діб.

Аналогічні порушення при керуванні суднами тягнуть за собою штраф 1000 нмдг, громадські роботи, арешт до 10 діб з позбавленням прав на управління суднами від 1 до 3 років.

Вживання водієм судна після аварії алкоголю чи наркотиків до проходження огляду тягне за собою штраф 1200 нмдг чи позбавлення прав на 3 роки.

Штраф за алкогольне сп’яніння за кермом

Ось оновлена інформація про штрафи за керування транспортними засобами у стані алкогольного сп’яніння в Україні:

  • За перше керування автомобілем у стані алкогольного сп’яніння передбачено штраф у розмірі 850-1700 гривень або позбавлення права керування на строк від 1 до 3 років.
  • За друге таке керування протягом року штраф становить 1700-3400 гривень або позбавлення права керування на 3 роки.
  • За третє і кожне наступне керування в стані алкогольного сп’яніння протягом року передбачено штраф у розмірі 3400-5100 гривень та позбавлення права керування на 10 років.

Крім того, за керування в стані сп’яніння, що спричинило ДТП з тілесними ушкодженнями або загибеллю людей, передбачена кримінальна відповідальність.

Отже, законодавство встановлює жорсткі санкції за п’яне водіння, що посилюються за повторні порушення.

Медичний огляд на стан алкогольного сп’яніння

Згідно ст.266 Кодексу України про адміністративні правопорушення, – особи, щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або під впливом ліків під час керування транспортом чи суднами, підлягають відстороненню від керування та огляду на стан сп’яніння чи впливу ліків.

Огляд на сп’яніння чи вплив ліків проводиться поліцейським із застосуванням техзасобів, обов’язково з відеофіксацією. У разі відмови від огляду чи незгоди з його результатами огляд проводиться в медзакладах протягом 2 годин.

Медогляд проводиться в присутності поліцейського, реєструється та оформлюється висновком.

Огляд, проведений з порушенням вимог, вважається недійсним.

У разі відсторонення від керування можливість подальшого керування надається іншій особі з відповідним посвідченням водія чи судноводія.

адміністративна відповідальність водіїв

Порядок направлення громадян для огляду на стан сп’яніння

Відповідно до постанови від 17 грудня 2008 р. №1103 Про затвердження Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, –

  1. Огляду на стан сп’яніння підлягають водії, щодо яких у поліцейського є підстави вважати, що вони перебувають у такому стані, відповідно до ознак, встановлених МОЗ та МВС.
  2. Огляд проводиться: поліцейським на місці зупинки з використанням спецтехзасобів або лікарем чи фельдшером закладу охорони здоров’я.
  3. Огляд на місці зупинки проводиться з обов’язковою відеофіксацією, а за неможливості – у присутності двох свідків. Свідками не можуть бути працівники поліції або зацікавлені особи.
  4. Результати огляду зазначаються в акті чи протоколі; один примірник видається водієві. Підтвердження сп’яніння є підставою для притягнення до відповідальності.
  5. У разі відмови чи незгоди водія з результатами огляд проводиться у закладі охорони здоров’я, у т.ч. в пересувних пунктах.
  6. Поліцейський забезпечує огляд у закладі не пізніше 2 годин.
  7. У разі відмови від огляду в закладі поліцейський складає протокол із зазначенням ознак сп’яніння та відмови.
  8. Огляд учасників ДТП з постраждалими є обов’язковим.
  9. Огляд у закладі проводиться будь-коли, з використанням спецтехзасобів.
  10. Лікар зобов’язаний перевірити документи водія. Відсутність документів не є підставою для відмови.
  11. При доставленні водія до лікарні після ДТП проводиться обов’язкове дослідження на наявність алкоголю чи речовин у крові.
  12. За результатами огляду лікар складає висновок у 3 примірниках. Висновок може бути оскаржений.
130 стаття КУАП порядок оформлення

Міфи про Драгери:

Міф 1. Прилад “Драгер” 6810 незаконний, бо не пройшов реєстрацію.

Насправді “Драгер” 6810 пройшов реєстрацію у 2010 році, термін дії якої закінчився у 2015 році. Проте процедура реєстрації стосується постачальників, а не користувачів приладів. Законодавство не пов’язує термін використання приладу з терміном реєстрації.

Міф 2. Прилад незаконний, бо його немає в реєстрі медтехніки.

Насправді ведення такого реєстру було скасовано, а сам реєстр стосувався процедури ввезення, а не подальшого використання.

Міф 3. Прилад не пройшов оцінку відповідності Техрегламенту.

Насправді згідно з Техрегламентом оцінку проходить медтехніка, що вводиться в експлуатацію. “Драгер” 6810 відповідав затвердженому типу, був зареєстрований та сертифікований у 2010-2015 роках. Це дозволяло його ввезення та використання. Закінчення терміну дії цих документів не впливає на техніку, що ВЖЕ використовується. Отже, використання “Драгерів”, завезених та введених в експлуатацію у 2010-2015 роках, є законним за умови проведення калібрування, що й робиться.

Спільний наказ МОЗ та МВС 1452

Згідно Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров’я України від 09.11.2015  № 1452/735, –

  1. Огляду на стан сп’яніння підлягають водії, щодо яких у поліцейського є підстави вважати, що вони перебувають у такому стані згідно з ознаками, встановленими нормативними актами.
  2. Ознаками алкогольного сп’яніння є: запах алкоголю, порушення координації, мови, тремтіння рук, зміна кольору шкіри обличчя, неадекватна поведінка.
  3. Ознаками наркотичного та іншого сп’яніння є: ознаки алкогольного сп’яніння (окрім запаху), звужені/розширені зіниці, уповільненість/збудженість, почервоніння/блідість обличчя.
  4. Інструкція не поширюється на судово-медичну та судово-психіатричну експертизу.
  5. Огляд проводиться: поліцейським на місці зупинки з використанням спецтехзасобів або лікарем/фельдшером закладу охорони здоров’я.
  6. За відмови чи незгоди водія з результатами огляд проводиться у найближчому закладі охорони здоров’я.
  7. При ДТП з постраждалими огляд учасників у закладі є обов’язковим.
  8. За наявності ознак сп’яніння поліцейський проводить огляд з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених МОЗ та Держспоживстандартом.
  9. Огляд на алкогольне сп’яніння проводиться поліцейськими спеціальних звань.
  10. Використовуються сертифіковані та повірені технічні засоби.
  11. Огляд проводиться згідно з інструкцією до засобу, з фіксацією результатів на папері та електронних носіях.
  12. Перед оглядом поліцейський інформує про порядок та на вимогу надає сертифікат і свідоцтво про повірку засобу.
  13. Огляд на місці зупинки проводиться у присутності двох свідків, якими не можуть бути поліцейські чи зацікавлені особи.
  14. Алкогольне сп’яніння встановлюється при показнику понад 0,2 проміле за результатами огляду із дотриманням вимог Інструкції.
  15. Форма направлення на огляд наведена в додатку 1.
  16. Для огляду у закладах охорони здоров’я поліцейський забезпечує доставку осіб протягом 2 годин.
  17. Результати огляду зазначаються в акті або протоколі; акт складається у 2 примірниках. За наявності друкується паперова копія показників техзасобу.
  18. Оформлення матеріалів здійснюється згідно із законодавством.
  19. За ознак наркотичного чи іншого сп’яніння особа направляється на огляд до закладу охорони здоров’я.
  20. Перелік закладів охорони здоров’я, які мають право на проведення оглядів на сп’яніння, затверджується МОЗ, МОЗ АРК та очільниками регіональних органів охорони здоров’я.
  21. Огляд може проводитися також у спеціально обладнаних пересувних пунктах закладів охорони здоров’я, що відповідають вимогам МОЗ.
  22. Огляд у закладах проводиться лікарем або фельдшером, який пройшов відповідне навчання.
  23. Метою огляду є встановлення наявності чи відсутності стану сп’яніння.
  24. Лікар/фельдшер зобов’язаний ознайомитися з документами особи (за наявності).
  25. Відсутність документів не є підставою для відмови в огляді. У цьому разі дані про особу записуються з її слів.
  26. Обов’язковим є проведення лабораторних досліджень для виявлення наркотиків/психотропних речовин.
  27. Використовуються сертифіковані та повірені технічні засоби та обладнання.
  28. Біоматеріал відбирається у 2 ємності, одна з яких зберігається протягом 90 днів.
  29. Дослідженню підлягає слина, сеча, змиви зі шкіри тощо; за неможливості – кров.
  30. При ДТП з непритомними учасниками обов’язкове дослідження крові на наявність алкоголю чи речовин.
  31. За результатами встановлюється діагноз, який вноситься до акту огляду.
  32. На підставі акту видається висновок у 3 примірниках; зміст висновку повідомляється особі у присутності поліцейського.
  33. Ведеться реєстрація кожного випадку огляду.
  34. Недійсними вважаються висновки, складені з порушенням вимог Інструкції.
  35. МОЗ та регіональні органи забезпечують заклади бланками документів; відсутність бланків не є підставою для відмови в огляді.
  36. Здійснюється моніторинг якості оглядів та методичний контроль.

Інструкція з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі затверджена Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 07.11.2015 р. № 1395, –

  1. Поліцейські мають право відсторонити від керування транспортними засобами та направити на огляд на стан сп’яніння водіїв, стосовно яких є достатні підстави вважати, що вони перебувають під впливом алкоголю, наркотиків чи лікарських препаратів, які знижують увагу та швидкість реакції.
  2. Обов’язковому огляду підлягають водії – учасники ДТП, внаслідок якої є особи з тілесними ушкодженнями.
  3. Направлення водіїв на огляд та проведення такого огляду здійснюється відповідно до затвердженого Кабінетом Міністрів України Порядку.
  4. Поліцейський проводить огляд водія з використанням технічних засобів відеофіксації. За неможливості застосування відеозапису – у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису додаються до протоколу про адміністративне правопорушення.

Результати огляду зазначаються в акті огляду на стан сп’яніння. Акт складається у двох примірниках, один з яких видається водію. У разі виявлення сп’яніння складається протокол, до якого додаються акт огляду та роздруківка показників технічного засобу.

  1. Якщо огляд проводився у закладі охорони здоров’я, то висновок про його результати додається до протоколу.
  2. У разі відмови водія від огляду у закладі охорони здоров’я, поліцейський складає протокол у присутності свідків або з використанням відеофіксації, зазначивши ознаки сп’яніння та дії водія щодо ухилення від огляду.
  3. Свідками не можуть бути залучені поліцейські або особи, щодо неупередженості яких є сумніви.

Як відомо, в наш час поліцейські, при перевірці водія на ознаки сп’яніння, зазвичай ведуть відеозапис за допомогою нагрудної камери. Зміни до Порядку направлення водіїв транспортних засобів на огляд для визначення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння, або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, були внесені Постановою Кабінету Міністрів від 20 січня 2023 року №57.

Зокрема, відзначено, що огляд проводиться поліцейським на місці зупинки транспортного засобу застосуванням спеціальних технічних засобів, що дозволені МОЗ та Держспоживстандартом.

Згідно зі змінами, огляд проводиться “поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів (законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, які відповідають вимогам законодавства про метрологію та метрологічну діяльність)”.

Також внесені зміни до абзацу 1 пункту 4, де передбачено, що огляд на місці зупинки транспортного засобу проводиться у присутності двох свідків. Працівники Національної поліції та особи, стосовно яких може бути сумнів щодо неупередженості, не можуть бути залучені як свідки.

Після змін огляд на місці зупинки транспортного засобу проводиться з використанням технічних засобів відеозапису, а у випадку їх неможливості – у присутності двох свідків. Відеозаписи обов’язково додаються до протоколу про адміністративне правопорушення.

Відповідні уточнення внесено до пункту 8 Порядку.

Також визначено, що у разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду в закладі охорони здоров’я, поліцейський складає протокол про адміністративне правопорушення із застосуванням технічних засобів відеозапису, а у разі неможливості – у присутності двох свідків. Протокол містить ознаки сп’яніння та дії водія, який ухиляється від огляду.

Також встановлено, що огляд водія транспортного засобу в закладі охорони здоров’я може проводитися в будь-який час доби застосуванням спеціальних технічних засобів (законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, які відповідають вимогам законодавства про метрологію та метрологічну діяльність), урегульованих раніше методикою та приладами, дозволеними МОЗ.

Оновлені правила дорожнього руху забороняють водіям:

а) керувати транспортним засобом під впливом алкоголю, наркотиків чи лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції;

б) керувати транспортним засобом у стані хвороби, втоми, а також під впливом препаратів, що уповільнюють реакцію та знижують увагу;

в) передавати керування особам під впливом зазначених речовин;

г) вживати без призначення лікаря алкоголь, наркотики та препарати на їх основі до проведення медогляду.

У разі ДТП без травмованих за участю застрахованих транспортних засобів, якщо водії досягли згоди щодо обставин пригоди та не перебували під впливом заборонених речовин, вони можуть скласти спільне повідомлення та звільняються від деяких обов’язків.

Водій зобов’язаний на вимогу поліцейського пройти медогляд для встановлення факту вживання заборонених речовин.

Скільки проміле алкоголю у водія є підставою для відповідальності в Україні

Відповідно до Кодексу України про адміністративні правопорушення, в Україні встановлені такі граничні норми вмісту алкоголю в крові водіїв:

  • 0,2 проміле і більше – для водіїв транспортних засобів;
  • 0 проміле і більше – для водіїв, які керують транспортними засобами, що виконують пасажирські перевезення, перевозять небезпечні вантажі, а також для водіїв зі стажем до 2 років.

Отже, наявність 0,2 проміле алкоголю і більше в крові звичайного водія або будь-якої кількості алкоголю (0 проміле і більше) у водіїв певних категорій є підставою для притягнення до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу або позбавлення права керування транспортними засобами.

Додаток 3

до Інструкції про виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції

(пункт 6 розділу ІІІ)

 

МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я УКРАЇНИ

___________________________________________________________________________________________

(найменування закладу)

 

АКТ

медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції,

№ ___________

 

Дата заповнення  ___  ______________ року ___ год. ___ хв.

                                         (число, місяць)

  1. Прізвище, ім’я, по батькові особи ______________________________________________________________

 

  1. Дата народження |__|__|__|__|__|__|__|__|

                                           (число, місяць, рік)

  1. Назва, серія і номер документа, що посвідчує обстежувану особу (за наявності)_______________________

_____________________________________________________________________________________________

 

  1. Ким _______________________________________________________________________________________

(посада, найменування підрозділу Національної поліції України, спеціальне звання, П.І.Б., підпис)

 

та коли (точний час) направлена на огляд ___  _____________ року ___ год. ___ хв.

                                                                                    (число, місяць)

  1. Назва, серія і номер документа, що посвідчує особу, яка доставила обстежуваного на огляд _____________________________________________________________________________________________

 

  1. Дата і точний час огляду ___ _____________ року______ год. ___ хв.

                                                       (число, місяць)

 

  1. Ким оглянута _______________________________________________________________________________

                                                             (прізвище, ім’я, по батькові лікаря /фельдшера )

_____________________________________________________________________________________________

 

  1. Найменування закладу охорони здоров’я, де проводився огляд _____________________________________

_____________________________________________________________________________________________

  1. Зовнішній вигляд обстежуваної особи: стан одягу, шкіри, наявність пошкоджень (поранення, забиті місця, точна локалізація, характер пошкодження тощо) ___________________________________________________

_____________________________________________________________________________________________

  1. Поведінка обстежуваної особи: адекватна, напружена, замкнута, роздратована, збуджена, агресивна; ейфорична, балакуча, метушлива; настрій нестійкий, млявий, загальмований (підкреслити), скарги на свій стан (на що саме) ______________________________________________________________________________

_____________________________________________________________________________________________

  1. Стан свідомості, орієнтування на місці, у часі та власній особистості _______________________________

_____________________________________________________________________________________________

_____________________________________________________________________________________________

  1. Мовна здатність: непорушена, зв’язність висловлювань, порушення артикуляції, змазаність мови та інше (підкреслити) _________________________________________________________________________________
  2. Вегетативно-судинні реакції (стан шкірних покривів, слизових оболонок очей, язика, спітніння, слинотеча) ___________________________________________________________________________________

Дихання: незмінене, прискорене, уповільнене (підкреслити), кількість подихів на хвилину _______________

_____________________________________________________________________________________________

Пульс _____________ Артеріальний тиск ______________________

 

 

Зіниці: незмінені, звужені, розширені; реакція на світло: жива, млява (підкреслити)

Ністагм при погляді вбік _______________________________________________________________________

  1. Рухова сфера ______________________________________________________________________________

Міміка: звичайна, млява, жвава __________________________________________________________________

Хода (хитка, розкидування ніг під час ходи), хода зі швидкими поворотами (без хитань, хитання при поворотах), поза Ромберга (описати) _____________________________________________________________

_____________________________________________________________________________________________

Точні рухи (підняти монету з підлоги, пальце-носова проба) _________________________________________

_____________________________________________________________________________________________

Тремтіння повік, язика, пальців рук (підкреслити)

  1. Чи є ознаки нервово-психічних захворювань, органічного ураження центральної нервової системи, фізичного виснаження. Перенесені травми (зі слів обстежуваного) ____________________________________

_____________________________________________________________________________________________

  1. Відомості про останнє вживання алкоголю або наркотичних речовин чи лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції: суб’єктивні та об’єктивні (згідно з документами, іншими джерелами)

_____________________________________________________________________________________________

_____________________________________________________________________________________________

  1. Запах алкоголю з рота_______________________________________________________________________

_____________________________________________________________________________________________

 

  1. Використання технічних засобів для визначення наявності або вимірювання вмісту етилового спирту у видихуваному повітрі (відповідно до встановленого рівня).

Час обстеження, назва спеціального технічного засобу, за наявності ‒ його номер, дата останньої повірки, результат обстеження __________________________________________________________________

_____________________________________________________________________________________________

Обстеження через 20 хвилин. Час обстеження, назва спеціального технічного засобу, за наявності ‒ його номер,  дата останньої повірки, результат обстеження __________________________________________

_____________________________________________________________________________________________

  1. Інші прояви та симптоми ____________________________________________________________________

_____________________________________________________________________________________________

  1. Висновок та діагноз за результатами огляду ____________________________________________________

_____________________________________________________________________________________________

Лікар (фельдшер), який проводив огляд ___________________________________________________________

                                                        (підпис)

  1. Лабораторна діагностика з метою уточнення наявних речовин впливу:

час проведення лабораторних тестів __________________________;

досліджуване біологічне середовище (сеча, слина, кров, змиви поверхні губ, шкіри обличчя, рук) (необхідне підкреслити)

  1. Дата і час відбору ______________________________________
  2. Метод лабораторного тестування _________________________
  3. Результат лабораторних тестів _______________________________________________________________

_____________________________________________________________________________________________

  1. Заключний діагноз (за результатами огляду та тестів) ____________________________________________

_____________________________________________________________________________________________

_____________________________________________________________________________________________

Лікар-нарколог________________________________________________________________________________

(дата) (підпис) (П.І.Б.)

Чи дійсні результати експрес тестів на наркотичні речовини при медичному огляді водія транспортного засобу?

Ось кілька міркувань щодо достовірності результатів експрес-тестів на наркотичні речовини при медогляді водіїв:

  • Експрес-тести дають лише попередній результат – для остаточного підтвердження потрібен подальший лабораторний аналіз. Тобто, позитивний результат експрес-тесту ще не є достатньою підставою для обвинувачення у вживанні наркотиків.
  • Точність і чутливість експрес-тестів може суттєво відрізнятися в залежності від виробника та умов проведення тесту. Дешеві тести часто дають хибні результати.
  • Результат експрес-тесту залежить від правильності відбору проб (сечі, слини тощо). Помилки під час збору або зберігання проб можуть викривити результат.
  • Існує ймовірність хибно-позитивних результатів при прийомі деяких лікарських препаратів.

Отже, експрес-тести можуть використовуватися як допоміжний скринінговий метод, але їх позитивні результати потребують обов’язкового підтвердження лабораторними дослідженнями для ухвалення остаточного рішення. При цьому слід дотримуватися всіх процедур і нормативів щодо проведення тестування і забору проб.

У багатьох країнах, включаючи деякі штати в США та країни Європейського союзу, експрес-тести можуть використовуватися як перший етап виявлення наркотичних речовин під час медичного огляду водіїв. Однак у випадку позитивного результату, зазвичай вимагається підтвердження лабораторними аналізами для встановлення точного складу та концентрації речовини.

Важливо ознайомитися з конкретними правилами та нормативами, які діють у вашій країні чи регіоні, оскільки вони можуть визначати процедури виявлення наркотиків у водіїв.

Як працюють експрес тести на нареотичні речовини?

Експрес-тести на наркотичні речовини — це швидкий метод виявлення наркотиків у біологічних пробах, таких як слина, сеча або кров. Такі тести можуть використовуватися в різних контекстах, включаючи медичний огляд, дорожній контроль та інші області. Основні принципи роботи експрес-тестів на наркотичні речовини можна пояснити наступним чином:

  1. Збір проби: Зазвичай для тестування використовують слину, сечу або кров. Проба повинна бути зібрана від особи, яка піддається тесту.

  2. Змішування проби з реагентами: Проба змішується з реагентами, які містяться в тестовій смужці чи іншому пристрої. Ці реагенти зазвичай містять антитіла або інші хімічні речовини, які реагують з конкретними наркотичними речовинами.

  3. Виявлення наркотичних речовин: Якщо в пробі присутні наркотичні речовини, вони реагують з реагентами, викликаючи зміну кольору чи інші візуальні зміни на тестовому пристрої.

  4. Інтерпретація результатів: Зазвичай результати тесту можна інтерпретувати за кілька хвилин. Лінії, кольори чи інші зміни на тестовому пристрої вказують на наявність чи відсутність конкретної наркотичної речовини.

Важливо зазначити, що експрес-тести мають свої обмеження, такі як менша точність порівняно з лабораторними аналізами. Їх використання часто визначається як перший етап для швидкого виявлення можливого вживання наркотиків, і у випадку позитивного результату може вимагати додаткового підтвердження лабораторними методами.

Точність і ефективність конкретного експрес-тесту може залежати від виробника, типу тесту та його застосування.

Точність результатів екпрес тестів?

Експрес-тести на наркотичні речовини дають результати на основі виявлення специфічних продуктів розпаду або взаємодії з реагентами, які вказують на присутність або відсутність конкретної наркотичної речовини в тілі.

Принцип роботи може варіювати в залежності від конкретного тесту та виробника, але загальною ідеєю є те, що тест визначає наявність або відсутність метаболітів або інших характерних речовин, що з’являються в організмі в результаті розпаду наркотиків.

Наприклад, для тестів на марихуану (каннабіс) може використовуватися виявлення метаболіту THC-COOH (карбокситетрагідроканнабінолу). Для тестів на опіати, можуть шукати метаболіти морфіну чи інших опіатів.

Такі тести зазвичай базуються на імунологічних або хімічних методах виявлення, де реагенти взаємодіють з конкретними молекулами чи структурами, які присутні у відібраних пробах. Результати тесту можуть виявлятися візуально (зміна кольору чи поява ліній на тестовому пристрої) або за допомогою електронних засобів зчитування.

Важливо зазначити, що експрес-тести, хоча і широко використовуються для швидкого виявлення можливого вживання наркотиків, можуть бути менш точними порівняно з лабораторними аналізами, і їхні результати можуть потребувати підтвердження більш точними методами.

Судова практика

Результати експрес-тестів на наркотики самі по собі не можуть слугувати доказовою базою в суді при вирішенні справ про сп’яніння водія.

Відповідно до чинного законодавства, для доказу сп’яніння водія під час керування транспортним засобом обов’язково потрібні результати хіміко-токсикологічних досліджень з визначенням концентрації наркотичних речовин. Такі дослідження проводяться виключно в спеціалізованих експертних лабораторіях.

Експрес-тести мають попередній орієнтовний характер. Вони можуть використовуватися правоохоронцями лише для первинного скринінгу як підстава для подальшого направлення на обов’язкові лабораторні дослідження. Але самі по собі вони не мають доказової сили в суді через ймовірність хибних результатів.

Отже, для притягнення водія до відповідальності за керування транспортом у стані наркотичного сп’яніння, суд вимагає результати саме лабораторних досліджень як основний доказ.

Про біоматеріали

Відповідно до чинного законодавства, під час експертизи предметом дослідження можуть бути різні біологічні середовища, включаючи слину, сечу та змиви. Однак, як правило, у медичному закладі є можливість зробити аналізи лише крові та сечі.
Водій повинен надати зразки крові та сечі для проведення наявних аналізів. Це дозволить отримати певну інформацію про його стан, незважаючи на обмежені можливості закладу.
В акті обстеження потрібно зазначити про неможливість проведення повного обсягу досліджень через обмежену матеріально-технічну базу, а також перелік аналізів, які були проведені.
Висновок експертизи надається в межах отриманих результатів аналізів крові та сечі.

Факт виживання чи факт сп’яніння?

Відповідно до Кодексу України про адміністративні правопорушення, відповідальність для водіїв настає саме за керування транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння, або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Тобто, якщо під час експертизи було встановлено лише факт вживання алкоголю або інших речовин, але не було виявлено ознак сп’яніння або впливу на увагу чи швидкість реакції, то це не може бути підставою для притягнення водія до адміністративної відповідальності.

Ключовим фактором для відповідальності є саме наявність стану сп’яніння під час керування транспортним засобом. Вживання відповідних речовин без настання такого стану не тягне за собою відповідальності. Просто виявлення факту вживання без ознак сп’яніння не є достатньою підставою.

  1. Факт сп’яніння:

    • Згідно з законодавством України, водії не мають права перебувати у стані алкогольного чи наркотичного сп’яніння під час водіння транспортного засобу.
    • Якщо експертиза встановлює факт сп’яніння, водій може бути притягнутий до відповідальності відповідно до закону.
  2. Факт вживання алкоголю без стану сп’яніння:

    • Вживання алкоголю само по собі, без визначення стану сп’яніння, не є підставою для відповідальності згідно із статтею про сп’яніння.
    • Проте, випиття алкоголю може впливати на здатність водія впоратися з транспортним засобом. У випадку, якщо поліцейський вважає, що водій не може безпечно керувати автомобілем через вживання алкоголю, йому може бути відмовлено в продовженні руху або вчинено інші заходи згідно із законодавством.

Отже, важливо відрізняти між фактом сп’яніння та простим вживанням алкоголю. Факт вживання без стану сп’яніння не є прямою підставою для відповідальності, але може впливати на безпеку руху та взаємодію з правоохоронними органами.

Скільки часу може тривати медичний огляд водія транспортного засобі на стан сп’яніння в медичному закладі?

Відповідно до чинних в Україні нормативно-правових актів, тривалість медичного огляду водія транспортного засобу на стан сп’яніння в медичному закладі чітко не регламентується.

Проте, зазвичай такий огляд включає:

  • Збір скарг та анамнезу – до 10 хвилин
  • Фізикальне обстеження (огляд, вимірювання тиску, пульсу тощо) – до 15 хвилин
  • Проведення необхідних лабораторних досліджень (визначення вмісту алкоголю в крові, сечі тощо) – від 30 хвилин, в залежності від досліджень
  • Додаткові консультації інших спеціалістів (за потреби)
  • Оформлення медичних документів – до 15 хвилин

Отже, загалом медичний огляд водія з метою виявлення стану сп’яніння може тривати від 1 години і більше, в залежності від потреби у проведенні додаткових обстежень. Але в середньому це 1-1,5 години.

Водій транспортного засобу не може або відмовляється здати кров, сечу під час медичного огляду на стан сп’яніння, чи можна це рахувати як відмову від експертизи?

Так, відмова водія транспортного засобу від здачі біологічних зразків (крові, сечі тощо) під час медичного огляду на стан сп’яніння може розглядатися як відмова від проходження огляду на стан сп’яніння в цілому.

Відповідно до статті 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення:

“Відмова від проходження відповідних медичних оглядів, надання для цього необхідних біологічних матеріалів для таких оглядів,…”

тягне за собою адміністративну відповідальність у вигляді штрафу.

Отже, якщо водій відмовляється надавати біологічні матеріали, необхідні для проведення медичної експертизи на стан сп’яніння, це прирівнюється до відмови від самої експертизи та тягне за собою передбачені законом санкції.

Тому такі дії водія потрібно кваліфікувати саме як ухилення від проходження обстеження на стан сп’яніння в цілому.

Водій транспортного засобу не відмовляється від медичного огляду на стан сп’яніння, але не виконує інструкції лікаря, чи можна це рахувати як відмову від експертизи?

Українське законодавство передбачає, що водій транспортного засобу має обов’язок піддатися медичному огляду на стан сп’яніння за вимогою правоохоронних органів чи медичного персоналу. Якщо водій не виконує інструкції лікаря або відмовляється від медичного огляду, це може трактуватися як відмова від експертизи.

Правила дорожнього руху України передбачають, що у випадках, коли водій відмовляється від медичного огляду, відмова реєструється у протоколі, і за результатами експертизи можуть бути застосовані відповідні санкції.

Наприклад, водій, який відмовляється від медичного огляду, може бути притягнутий до відповідальності відповідно до статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення (порушення правил водіння, керування транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого виду сп’яніння).

Таким чином, відмова від виконання інструкцій лікаря під час медичного огляду може бути розцінена як відмова від експертизи, що може мати правові наслідки для водія.

За скільки часу виходить алкоголь

Швидкість виведення алкоголю з організму індивідуальна для кожної людини і залежить від багатьох факторів. Проте в середньому алкоголь виводиться з організму такими темпами:

  • Перша година – виводиться 15-20% випитого алкоголю;
  • Друга година – виводиться 10-15% випитого алкоголю;
  • Третя година – виводиться 5-10% випитого алкоголю;
  • Четверта-сьома години – виводиться 5-7% випитого алкоголю за кожну годину.

Повне виведення алкоголю з організму займає:

  • При слабкому ступені сп’яніння (1-2 проміле) – 10-12 годин;
  • При середньому ступені сп’яніння (2-3 проміле) – 12-18 годин;
  • При важкому ступені алкогольного отруєння – до 2 діб.

Отже, щоб повністю “витверезіти” після вживання алкоголю, організму потрібно від 10-12 годин до кількох діб, в залежності від дози та індивідуальних особливостей організму.

Швидкість виведення алкоголю з організму може значно відрізнятися в залежності від різних факторів, таких як вага, стать, рівень метаболізму, наявність їжі в шлунку та інші індивідуальні характеристики. Проте, можна надати приблизні значення.

Зазвичай організм виводить приблизно 0.015–0.020 г/дл алкоголю за годину. Це означає, що для виведення одного проміле алкоголю з крові знадобиться приблизно 1–1,5 години. Проте це лише середні значення, і час виведення може змінюватися в залежності від індивідуальних характеристик.

Важливо враховувати, що вплив алкоголю на організм не обмежується тільки часом виведення з крові. Алкоголь може впливати на фізичний і психічний стан, навіть якщо його кількість в крові вже невелика.

Необхідно мати на увазі, що керування транспортним засобом, використання машин і виконання інших завдань, якщо ви вжили алкоголь, може бути небезпечним і неприпустимим. Рішення про те, коли ви можете повертатися до нормального стану, повинно бути прийняте з врахуванням індивідуальних особливостей і законодавчих вимог країни.

Як швидко вивести алкоголь з організму

Швидкість виведення алкоголю з організму є індивідуальною і залежить від ряду факторів, таких як вага, стать, рівень метаболізму, наявність їжі в шлунку та інші. Однак існують кілька загальних порад, які можуть допомогти поліпшити цей процес:

  1. Пити багато рідини – води, некислих соків, чаю. Рідина сприяє гідратації і виведенню токсинів.
  2. Приймати активоване вугілля та жовчогінні препарати. Вони адсорбують і виводять алкоголь та його метаболіти.
  3. Вживати кисломолочні продукти з живими культурами – йогурт, кефір. Корисні бактерії сприяють відновленню мікрофлори кишечника.
  4. З’їсти жирну їжу або випити олію. Жири сповільнюють всмоктування алкоголю у кров.
  5. Прийняти контрастний душ, зробити сауну. Це прискорює кровообіг і піт виводить токсини.
  6. Включити інтенсивні фізичні вправи, пробіжку, тренування в спортзалі. Прискорюється метаболізм і токсини спалюються швидше.

Разом ці методи дозволяють на 50-70% пришвидшити виведення алкоголю з організму.

Важливо зауважити, що найбезпечніший спосіб уникнути проблем, пов’язаних з алкоголем на дорозі, – це утримуватися від керування транспортним засобом, якщо ви вжили алкоголь. Коли ви впиваєте алкоголь, ваші здатності до безпечного керування автомобілем порушуються, навіть якщо ви відчуваєте себе не так сильно.

5/5 - (2 votes)
Call Now Button